Linux jako řešení na starší počítač pro děti

Děti dnes potřebují počítač nejen k zábavě, ale často také třeba ke školní výuce. Proč jim tedy nepostavit počítač s Linuxem?

Doba covidová ukázala dětem, že počítač umí být nejen poutavá hračka, ale také užitečný pomocník. Doba lockdownů je snad už za námi, ale naučila nás i školu, že domácí úkoly se dají dělat interaktivně a když je dítko nachlazené, může mu paní učitelka poslat domácí práci mailem. Proto se počítače stávají běžnou součástí dětských pokojů.

Naštěstí nemusíme běžet do obchodu a koupit herní mašinu za desítky tisíc, vystačíme si bohatě s postarším strojem, který nám bude mnoho let věrně sloužit. Pokud na něj nainstalujeme Linux, získáme robustní operační systém pro denní použití.

Hardware

Našim cílem je oživit počítač vhodný pro denní kancelářskou práci: web, kancelářský balík a videokonference, to bude jeho běžná pracovní náplň. Postačí nám tedy nějaký starší repasovaný stroj s libovolným procesorem i3 nebo i5 či ekvivalentním. Nebudeme na něm hrát žádné super hry, takže výkonná grafická karta nás nemusí trápit, postačí ta integrovaná v procesoru.

Podstatnější je množství paměti. Dnešní software je na ni náročný, za rozumné minimum se dá považovat 8 GB. Pro úložiště je možné použít rotační pevný disk nebo výrazně rychlejší SSD. Ani s jedním neuděláte chybu, pokud jste koupili starší stroj s mechanickým diskem, klidně ho tam nechejte. Bude to fungovat uspokojivě, jen se bude pár sekund čekat na spouštění aplikací, ale to není velký problém.

Takový repasovaný značkový počítač dnes koupíte doslova za pár stovek. Budete k němu samozřejmě potřebovat další periferie jako klávesnici, myš a monitor. Ten by měl mít rozhodně rozlišení alespoň full HD a měl by být připojen pomocí digitálního signálu DisplayPort nebo HDMI. Je dobré se zamyslet nad tím, zda je žádoucí, aby na stole stály reproduktory, které zabírají další místo. Pokud je nechcete, můžete zvolit monitor s integrovanými reproduktory. Kromě toho budete potřebovat ještě webkameru do USB, kterou umístíte na vrchol monitoru.

Linux

Aby nám počítač fungoval, budeme ho muset nakrmit softwarem. Článek je o Linuxu, takže zvolíme nějakou linuxovou distribucí. Těch je na světě obrovské množství, prakticky každý si může vytvořit svou vlastní. Nemusí vás to ale děsit, protože ty zásadní spočítáte na prstech jedné ruky. Platí, že pokud netušíte, kterou vybrat, vyberte si takovou, která je nejběžnější, je na ni nejvíc návodů a někdo vám s ní umí poradit. Jednoznačnou odpovědí je tedy Ubuntu, což je desktopový operační systém přesně pro nás. Navíc je k dispozici zdarma, takže zbytečně nezvýší cenu našeho počítače.

Pokud se chcete o Linuxu dozvědět více, je možné navštívit odborná školení. Tam se dozvíte, jak začít s Linuxem.

Podle návodu stačí z domovské stránky projektu stáhnout instalační obraz, nahrát ho na flash disk a začít instalovat. Vše je grafické, přehledné a kompletně v češtině, takže se nemusíte ničeho bát. V průvodci vyplníte několik málo položek jako je uživatelské jméno a heslo a vše pak proběhne samo. Po restartu se vám objeví kompletní desktopové prostředí s řadou předinstalovaných aplikací, které jsou připravené rovnou k použití.

Další software

Začátečníci se často bojí, že pro Linux je málo software, ale není to pravda. Samozřejmě v něm zřejmě nenajdete úplně každou utilitu, kterou jste pro Windows kdy stáhli z internetu, ale běžné programy jsou k dispozici. V přehledném Softwarovém centru nainstalujete aplikaci jedním kliknutím, podobně jako jste na to zvyklí na mobilních telefonech.

K dispozici jsou prohlížeče (Chrome, Firefox, Brave…), kancelářské balíky (LibreOffice), přehrávače videa (VLC), grafické editory (Gimp, Krita…), videokonference (Zoom, Teams, Skype…) a mnoho dalšího. Stačí si vybrat, nechat systém nainstalovat a můžete pracovat.

Tip: Šest hacků na produktivitu v Google Chrome

Výhodou tohoto přístupu k software je, že se vše samo aktualizuje společně se systémem. Pokud jsou k dispozici nové verze, vyskočí na vás upozornění a vy aktualizujete jedním kliknutím operační systém i všechny aplikace v něm.

Praktické zkušenosti ukazují, že Linux na desktopu není pro uživatele žádný problém. Najde zde své oblíbené aplikace, vše funguje podle očekávání a nebrání v běžné práci. Úkoly i online hodiny se dají bez námahy zvládnout i na Linuxu.

Není jen desktop

Když už máte nainstalovaný Linux na desktopu, je jen krůček od toho, abyste se v něm začali učit i další věci. Linux je dnes běžně rozšířený na servery, routery, domácí úložiště či multimediální centra. Když si pořídíte třeba Raspberry Pi, získáte linuxový počítač s mnoha množnostmi. Je ovšem dobré jít dál než na povrch linuxového desktopu.

Pokud vás zajímá, jak proniknout do linuxových hlubin, bude se vám hodit školení na Linux: První kroky na linuxovém serveru a Správa linuxového serveru. Nezapomeňte, že dnes je zásadní také bezpečnost na linuxovém serveru.

Linuxové prostředí je velmi mocné, zejména svou modularitou a otevřeným principem. Stejný Linux tak můžete snadno přizpůsobit tak, aby fungoval u televize v roli multimediálního přehrávače nebo s ním propojit čidla v domě a zařídit domácí automatizaci. K tomu ovšem budete muset otevřít terminál a zjistit, co se v něm skrývá. Vzhůru do toho, okno do linuxového vesmíru je vám otevřeno.

👉 Nástroje, které byste měli letos zkusit

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *