Strhující příběh Synovy pomsty od Jo Nesba

Jo Nesbo je knižní fenomén současnosti. I já jsem naskočil na vlnu, kterou norský autor dokázal vytvořit. Když měla vyjít novinka Syn, objednal jsem si ji jako e-book s předstihem a poměrně rychle zhltnul. Jinak to totiž ani nešlo.

Nesbo na příbězích s Harry Holem dokázal, že umí napsat příběh, jehož zápletka je komplikovaná. Takřka vždy stvoří situaci, která se zdá být jasná a už si říkáte, že víte. A větu dál je to jinak. Nevíte. A čekáte.

Jo Nesbo - Syn

V Synovi je to stejné. Nesbo má totiž schopnost vnutit čtenáři příběh nebo sekvenci, která z jednoho úhlu pohledu vyznívá naprosto uvěřitelně a racionálně, aby vzápětí odhalil střípek, který váš pohled posune do maličko jiné perspektivy. Což ostatně v knize vložil několikrát do úst i jedné z hlavních postav.

Věrný Nesbův fanoušek už tohle zná, a tak v příběhu pozorně sleduje každý detail. Právě ty totiž později zásadně mění onu perspektivu, při jejíž změně často zhluboka vydechnete s WTF pocitem.

Postavy jsou opět velmi plastické a uvěřitelné. Neexistuje dělení bílá černá. Každý má nějakou kaňku, tu větší, tu menší. Nesbo zároveň věří, že lidé se mění a to i směrem, který je mnohem obtížnější. Že i z velkého průšvihu, který někomu ohne páteř pod nepředstavitelným úhlem, může být cesta ven.

Příběh je v podstatě skoro westernová zápletka. Prostě uchvátí a už se vezete. Až ke konečné katarzi. Rád bych viděl Nesbovy poznámky nebo myšlenkové mapy při jeho vymýšlení. Bude to asi dost složitá kresba:)

Syn rozhodně stojí za váš čas i trošku peněz. V elektronické podobě stojí 199,- korun nebo za 307,- v papíru.

ninja-300x250-cerveny-8-1430292161.png

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *