Oxid uhličitý, nepřítel produktivity

Jestli pracujete v uzavřené místnosti, jako já, nejspíš znáte takovou situaci taky. Začnete být malátní, bystrost klesá a nejradši byste si lehli. Zatímco po obědě je na vině jídlo, jindy je nepřítel neviditelný. Kysličník uhličitý, který vydechujeme, na nás působí přesně tak, když je ho moc.

Míry oxidu uhličitého se se udávají v jednotkách ppm (parts per million), ale někdy také v mg/m3 nebo v procentech. Pro vyjádření těchto jednotek můžeme uvažovat, že 1 000 ppm odpovídá 1 800 mg/m3 a je to také 0,1 %. Když se koncentrace CO2 zvýší nad 1 000 ppm, můžete začít pociťovat únavu. Po dosažení 2 000 ppm mohou nastat potíže se soustředěním a bolesti hlavy. Při hodnotě nad 5 000 ppm může dojít ke zrychlení tepu. Extrémní hodnoty přes 45 000 ppm mohou způsobit ztrátu vědomí a v konečném důsledku smrt.

Nadpis článku jsem si nevycucal z prstu.

V této studii po dobu 12 měsíců hodnotili kognitivní funkce pomocí Stroopova testu barevných slov a testu sčítání a odčítání (ADD) prostřednictvím mobilní výzkumné aplikace. Zjistili, že vyšší koncentrace PM2,5 a nižší míra ventilace, hodnocená podle koncentrace CO2, byly spojeny s pomalejšími reakčními časy a sníženou přesností (méně správných odpovědí za minutu) ve Stroopově testu a testu ADD u osmi z deseti testových metrik.

Čím menší prostor k práci máte, tím více byste se proto měli zaměřit na větrání. Výměna vzduchu je totiž jediný způsob, jak dostat CO2 pryč z místnosti.

Jak poznat, kdy větrat? Bez investic až podle příznaků. 🙂 Mně se vyplatilo pořídit se měřic CO2. Konkrétně mám Netatmo, které mi pošle notifikaci podle hranic, které jsem si nastavil. Mám tedy 1000 a 2000 ppm a větrám vždy na hranici 2000 ppm.

Jak dlouho trvá, než se CO2 dostane ven? Moje mikro kancelář má rozměry 2,4 x 2,o metru a snížený strop 2,03 metru. Malým oknem (100 x 50 cm) snížení ze dvou pod tisíc ppm zabere pár minut. U větší místnosti je to podstatně déle a doporučím si pomoct průvanem, abyste větrání zredukovali na minuty.

Efekt na fyzický stav je prakticky okamžitý a poznáte jej snadno. Není na co čekat. Měřte a větrejte.

👉 Nástroje, které byste měli letos zkusit
  • Koala - nejlepší AI editor článků
  • SurferSEO - pro analýzu obsahu ze SERP a copywriting
  • Sitebulb - crawler

Podobné příspěvky

4 Komentáře

  1. Jak dlouho trvá než se tvá kancelář „vydychá“? Respektive jak často zhruba je potřeba větrat, když budeš v kanceláři např. 8h? 🙂

  2. Ty jo, tak to máš vysoký hranice. Na mě měřák při 1000 ppm bliká a pípá jak zběsilej a ukazuje červený nápis „poor“. Takže já větrám už při 1000 ppm a většinou si udržuji hodnotu okolo 800 ppm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *