BuzzBundle: dojmy a zkušenosti
Aplikací na správu sociálních sítí je celá řada. Stejně tak na sledování zmínek. Obě aktivity dohromady se snaží spojit BuzzBundle od autorů známého SEO PowerSuite. Protože mě nové aplikace baví a lze ji zkusit zdarma, tady jsou moje dojmy.
BuzzBundle je desktop aplikace pro Windows, Mac i Linux. Pokud máte některý program z balíku SEO PowerSuite, pak vám prostředí BuzzBundle bude dobře známé.
Základní funkce BuzzBundle jsou dvě:
- správa účtů na sociálních sítích
- hledání zmínek podle klíčových slov a URL a možnost reakce na ně
Provedení mi nejvíce připomnělo HootSuite. Přidáte své profily na sociálních sítích a BuzzBundle z nich udělá jednotlivé streamy, které si seřadíte do záložek. V nich můžete sledovat novinky na svých profilech, odpovídat nebo retweetovat. Srdíčka z Twitteru jsem v aplikaci zatím nenašel.
V jednotlivých streamech jde docela dobře filtrovat v různých oblastech a podle různých parametrů:
- titulek
- příspěvek
- autor
- dosah
Z BuzzBundle samozřejmě můžete i publikovat. Příspěvek jde poslat současně na různé sítě, přidat obrátek a načasovat publikaci. Odkazy jde zkrátit za pomoci vestavěného TinyURL. Oproti konkurenci (Buffer) na odkazech nejsou UTM parametry.
BuzzBundle pro správce sociálních profilů obsahuje i kalendář, kde jsou naplánované příspěvky vidět. Navíc můžete do kalendáře samostatně přidat i poznámky, což je fajn nápad.
Sledování zmínek
Nadpis je možná mírně zavádějící, v podání BuzzBundle jde více o hledání příležitostí. Aplikace totiž umožňuje vytvářet skupiny klíčových slov, podle nichž následně prohledává webové stránky a zmínky a příležitosti přidává opět do streamu. Každá skupina má svůj vlastní stream a je na vás, jestli příležitosti využijete k přidání nějaké reakce v podobě komentáře nebo odkazu.
Hledání zmínek můžete zacílit. Možnosti jsou pevně dané a nemůže sami přidat nějaké stránky. Rozsah se ale zná být v zásadě dostačující:
- blogy
- fóra
- sociální sítě
- Google+
- VKontakte
- Q&A stránky – poue Yahoo Answers
- Video – Youtube
Jak je vidět, třeba sekci Q&A stránky vůbec nevyužijete. To je škoda a bylo by fajn mít možnost přidat své vlastní adresy.
Jak to funguje?
Hledání zmínek funguje docela dobře, pokud hledáte jen české výrazy. Jakmile vás zajímá slovo, které čeština přejala z angličtiny, jsou výsledky mixem češtiny a angličtiny. viz. můj test se slovem „linkbuilder“ na obrázku výše. Pro spoustu aktivit to nemusí být problém.
V nastavení Keywords group jde sice vybrat jazyk, myslím ale, že se to týká volby regionu pro Google, s nímž BuzzBundle pracuje. S tím také souvisí možnost použít proxy servery, protože Google nemá strojové dotazy vůbec rád.
Co mi vadí hodně, je nutnost otevírat adresy nalezených zmínek v interním prohlížeči BuzzBundle. Naštěstí z něj lze URL zkopírovat a otevřít ji v prohlížeči, který máte nejraději. Je to ale zdržení, kterého nás mohli autoři aplikace ušetřit a třeba Link Assistant to umí.
Reakce na zmínky
Na zmínky na sociálních sítích můžete reagovat přímo z aplikace. Stačí zvolit konkrétní personu, kterou máte stvořenou, napsat reakci a poslat do světa. Persony jsou v základu vytvoření podle vašich ID na sociálních sítích. BuzzBundle nicméně docela nehezky nabádá k vytvoření různých person a množení reakcí. To už považuji za spam.
Ukládání dat
BuzzBundle jednotlivé projekty ukládá buď na pevný disk, nebo máte možnost využít svůj účet na Dropboxu, nebo ještě cloud řešení od SEO PowerSuite.
Ceny
Program je v omezené verzi k použití zdarma, takže jej můžete bez obav zkusit. Verze Professional stojí 199 dolarů. Vyšší edice s názvem Enterprise je o 100 dolarů dražší. Rozdíly mezi verzemi si můžete porovnat v přehledné tabulce.
Od 22. do 26.11.2015 lze koupit obě edice BuzzBundle se slevou 50%.Závěr
Myšlenka BuzzBundle se mi docela zamlouvá. Mít na jednom místě správu sociálních profilů v provedení, jak jsem zvyklý a k tomu monitoring příležitostí zní dobře. Pro někoho může být navíc levnější mít program za jednorázovou platbu, než jinou placenou aplikaci pro sociální sítě a další pro sledování zmínek.
Jako nevýhodu vnímám fakt, že se jedná o desktop aplikaci a nelze s ní tím pádem pracovat, pokud nemáte svůj počítač u sebe.